I NRK-serien Team Pølsa har seerne blitt kjent med Peder Amandus Danielsen (15), en energisk og kreativ gutt fra Løken i Aurskog-Høland. Sammen med lagkameratene har han trent mot ski-VM, men bak prestasjonene ligger en lang reise preget av usikkerhet og en sjelden diagnose.
Foreldrene, Elisabeth og Preben Danielsen, forteller i et intervju med Se og Hør hvordan de i årevis lurte på hva som gjorde sønnen deres annerledes. Først i 2020 fikk de svar: Peder har 3q29 delesjon, en sjelden genetisk tilstand som påvirker blant annet motorikk, språk og følelsesregulering.
Se dette innlegget på Instagram
– Det var som om han var en brikke som ikke passet inn i noe puslespill. Han hadde dårlig balanse, språkvansker og oppmerksomhetsutfordringer. Når vi endelig fikk svaret, var det både en lettelse og et sjokk – for dette varer livet ut, forteller Elisabeth til Se og Hør.
Peder har alltid hatt et sterkt engasjement for det han interesserer seg for. – Alt han tar i får liv. Han lager film, bygger Lego, arrangerer valg og skaper sine egne universer, sier mammaen stolt.
Gjennom Team Pølsa har han fått muligheten til å utfordre seg selv både fysisk og mentalt. Foreldrene er rørt over utviklingen hans. – Jeg har felt noen tårer mens jeg har sett Peder på skjermen. Han gikk fra å ha nok med seg selv til å løpe bort og støtte en lagkamerat. Det er så godt å se, sier Elisabeth.
Se dette innlegget på Instagram
For Peder har opplevelsen vært uvurderlig, spesielt det å bli en del av et lag. – Det beste var å bli kjent med de andre deltakerne. Vi har blitt en skikkelig gjeng!
Og treneren Øystein Pølsa Pettersen? Peder smiler lurt: – Han er en god trener, men jeg har slått ham to ganger på ski. Så han har litt å lære han også!
LES OGSÅ: «Team Pølsa» Pia Hasund Vareberg deler avslører tårevåt beskjed: «Jeg er»
Gjennom Team Pølsa har Peder bevist at usynlige diagnoser ikke definerer hvem du er. Del videre for å spre kunnskap og inspirere flere! 💙