Gjennom NRK-serien Team Pølsa har det norske folk blitt kjent med en helt spesiell gjeng med ungdommer. Seks deltakere, alle med ulike diagnoser og utfordringer, har vist hva ekte samhold, viljestyrke og mestring handler om. En av dem er Syver Blindheim, som kjemper en kamp få andre kan forstå.
Syver har den sjeldne sykdommen JNCL – en form for barnedemens som gradvis tar fra ham syn, bevegelighet og etter hvert andre funksjoner. Likevel har han gjennom Team Pølsa og innsamlingsaksjonen for forskning på sykdommen vist et enormt pågangsmot. Nå har familien valgt å oppjustere målet for Spleisen – de går for utrolige 10 millioner kroner!
Engasjementet rundt innsamlingsaksjonen har vært overveldende, og Syvers historie har berørt en hel nasjon. Gjennom utrettelig innsats har han og familien samlet inn millioner, og flere hundre nye givere bidrar hver dag.
Faren, Øyvind Blindheim, deler nå en sterk beskjed om sønnens håp:
«Tror du at nokke nokken gang kommer til å springe for me, pappa?»
Han forteller om hvordan Syver, til tross for smerter og gnagsår, fullførte 210 sit-ups for å samle inn penger til TV-aksjonen. Likevel er spørsmålet han stiller hjerteskjærende – vil barnedemens noen gang få samme oppmerksomhet som andre sykdommer?
«Kan det engasjere på samme vis? Ka ska til? Vil nokken ta på se å arrangere slikt for saken vår? Ingen overleve demens. Løsninga e der, men vi må være villige til å ta kostnaden.»
Se dette innlegget på Instagram
For Syver og familien handler dette ikke bare om en innsamlingsaksjon, men om håp. De ønsker å sikre midler til forskning, slik at framtidige generasjoner kan få en reell sjanse til behandling.
Blindheim-familien er overveldet av støtten som har strømmet inn fra hele landet – privatpersoner, bedrifter og ildsjeler har engasjert seg i saken.
«No forventa vi også konkrete og langsiktige tiltak fra folkevalgte. Tiltak som kan skape håp om ei framtid med behandling for alle dei familiane som e ramma av sjeldne og livsforkortende sjukdomma. E må kunne fortelle det til Syver!»
Gjennom Team Pølsa har Syver fått venner for livet, men også en plattform til å fortelle sin historie. Nå håper han at engasjementet ikke stopper her – at flere vil bli med i kampen for å finne en kur.
LES OGSÅ: Øystein Pettersen deler tårevåte ord før dagens episode av Team Pølsa:»det er ikke flaut å..»
Del Syvers historie videre – sammen kan vi nå målet!