Det ble en dag fylt av både historie og varme smil da tusenvis av mennesker samlet seg i Stavanger. For her var det ikke hvilken som helst markering som sto på programmet.
Fra fjern og nær kom folk for å få et glimt av Kongeparet og Kronprinsfamilien, som deltok på en helt spesiell jubileumsfeiring.
– Folkefest i Stavanger 🎉 skriver Det norske kongehus på Instagram.
Tusenvis av folk var samlet i Stavanger i anledning 200-årsmarkeringen for utvandringen til USA. Kongeparet og Kronprinsfamilien var med på jubileumsfeiringen. Fra Kongeskipet fulgte de også seilskipet Restauration som satte kurs mot New York – til minne om den første utvandringen i 1825.
Anledningen var 200-årsmarkeringen for utvandringen til USA. En reise som startet for to århundrer siden, da skipet Restauration la ut fra Norge med kurs for New York – og banet vei for en ny fremtid for mange nordmenn.
Se dette innlegget på Instagram
Det ble en dag der både tradisjon, nasjonal stolthet og sterke følelser var til å ta og føle på. Med blomster i hendene og et varmt smil hilste Dronning Sonja på fremmøtte, som jublet over å få kongelig besøk.
Kongefamilien fulgte også seilskuta Restauration, som symbolsk gjentok deler av reisen fra 1825, for å minnes den aller første utvandringen.
Det var en dag som minnet alle om hvordan fortid og nåtid veves sammen – og om hvilken spesiell plass kongefamilien har i nordmenns hjerter.
Del gjerne videre hvis du også er stolt av Kongefamilien vår! ❤️🇳🇴