Vår kjære Kong Harald er elsket av folket på alle måter.
Det har vært skrevet mye i media i det siste om kongens helse, etter at han ble innlagt på Rikshospitalet grunnet tung pust.
Nå har det kommet en ny pressemelding ifra Kongehuset.
De melder om at Kong Harald er innlagt på Rikshospitalet for å gjennomgå en operasjon.
Operasjonen skal finne sted fredag den 9. september 2020. Det er planlagt en hjerteklaffoperasjon, der den ene hjerteklaffen skal skiftes, skriver de på sine nettsider.
Det er ikke første gangen Kongen er igjennom en hjerteoperasjon. Første operasjonen skjedde i 2005, de skriver følgende:
«I 2005 gjennomgikk Kongen en operasjon av hjerteklaffen mellom hjertet og hovedpulsåren, den såkalte aortaklaffen. Kongens aortaklaff ble da erstattet av en kunstig hjerteklaff, laget av biologisk materiale. Slike kunstige biologiske hjerteklaffer har en levetid på mellom 10 og 15 år. Det er derfor ikke uvanlig at slike inngrep må gjentas etter noe tid.»
De legger til at denne operasjon ikke vil være en åpen hjerteoperasjon.
«Kongen vil være våken, og inngrepet utføres via lysken med lokalbedøvelse.»
De er veldig trygge på at denne operasjonen vil gå veldig bra, det gjøres flere hundre slike operasjoner årlig.
Hans Kongelige Høyhet Kronprinsregenten vil overta det offisielle programmet til Kongehuset inntil videre.
La oss sende Kongen mange hjerter og styrkeklemmer.
Han fortjener all kjærlighet i verden. Lykke til og riktig god bedring.
Skriv gjerne en hilsen til Kongen i kommentarfeltet.
LES OGSÅ: Andrea Bocelli imponerer publikum – men bare vent til Carola begynner å synge!
Forsidebilde:
Foto: Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff.