Johannes Høsflot Klæbo (28) gjorde det umulige mulig i VM i Trondheim, hvor han sikret seg samtlige seks gullmedaljer. Men dagene etter mesterskapet har vært langt fra en triumfferd. Skikongen innrømmer at han er fullstendig utladet.
– Etter målgang på femmila, føltes det ut som jeg hadde blitt påkjørt av en trailer. Slik var det frem til i går (torsdag). Det har vært fem dager uten gnist til å gå på ski, forteller Klæbo.
Se dette innlegget på Instagram
Etter den historiske prestasjonen i VM hadde 28-åringen sett for seg en euforisk uke fylt med glede og overskudd. Men realiteten ble en helt annen.
– Jeg trodde jeg skulle sveve på en sky hvor alt føles helt rått ut. Men jeg har vært så sliten at jeg føler ikke jeg har svevd. Jeg har krasjlandet skikkelig på sofaen og ligget der hele dagen, og hatt mer enn nok med å komme meg gjennom dagen, sier han til VG.
Se dette innlegget på Instagram
Skistjernen avslører at han knapt har vært ute på ski denne uken og har brukt mesteparten av tiden på å komme seg.
– Jeg føler jeg nesten har ligget i fosterstilling siden femmila, sier han ærlig til VG.
Også flere av de norske løperne kjenner på en tomhet etter det intense mesterskapet. Harald Østberg Amundsen, som kunne juble over stafettgull og to bronsemedaljer, beskriver følelsen slik:
– Det har ikke vært så mange tanker. Når man lander litt, lander jeg på at jeg har fått vært med på noen helt utrolige opplevelser, sier Amundsen.
Sprint-ekspert Erik Valnes, som måtte håndtere både ryggproblemer og VM-sølv på 10 km, kjenner seg igjen i Klæbos opplevelse, skriver VG.
– Det har vært lite trening de siste dagene sammenlignet med før. Det er enkelt og greit fordi jeg ikke har giddet, sier han og legger til:
– Det jeg har kjent på er at det er hyggelig å komme hjem til samboeren og et litt mer hverdagsliv, men det som skiller seg mest fra ellers i året, er at det har vært null motivasjon til å trene. Det føles veldig tomt.
Selv om VM nå er over, venter nye renn i Holmenkollen for de norske langrennsløperne. For Klæbo blir det en mental og fysisk utfordring å finne tilbake til formen etter en uke med total utladning.